Δρ. Κώστας Αποστολόπουλος
Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ04 (Χημικός), Δ.Δ.Ε. Β΄ Αθήνας

ΒΙΒΛΙΟ. Η Χημεία με πειράματα: Πρόταση εισαγωγής της διδασκαλίας της Χημείας στην Α΄ Γυμνασίου

Πρόκειται για μία πρόταση για εισαγωγή της Χημείας στην Α΄ Γυμνασίου. Περιέχει πάρα πολλές απλές και ενδιαφέρουσες εργαστηριακές δραστηριότητες, με καθημερινά υλικά, οι οποίες θα είναι χρήσιμες στους συναδέλφους που διδάσκουν Χημεία και σε μεγαλύτερες τάξεις, με κατάλληλες τροποποιήσεις.

Το βιβλίο δεν εστιάζει τόσο στην εκμάθηση εννοιών Χημείας, όσο στην ενίσχυση του επιστημονικού τρόπου σκέψης των μαθητών (ανάπτυξη δεξιοτήτων επιστημονικής μεθοδολογίας) και στην απόκτηση πιο ολοκληρωμένης αντίληψης για τις διαστάσεις της επιστήμης της Χημείας στην ζωή τους, ώστε να συνδεθούν ισχυρότερα με τη Χημεία και να την αγαπήσουν.