3ος Διαγωνισμός Γυμνασίων του ΕΚΦΕ Χαλανδρίου σε Εργαστηριακές Ασκήσεις Φυσικών Επιστημών

Την 5η Μαΐου 2011 πραγματοποιήθηκε στο εργαστήριο του ΕΚΦΕ Χαλανδρίου ο 3ος Εργαστηριακός Διαγωνισμός Γυμνασίων ΕΚΦΕ Χαλανδρίου. Στο Διαγωνισμό συμμετείχαν τριμελείς ομάδες μαθητών από τα παρακάτω 14 γυμνάσια:

• 1ου Χαλανδρίου
  • 2ο Χαλανδρίου
  • 4ο Χαλανδρίου
  • 5ο Χαλανδρίου
  • 7ο Χαλανδρίου
  • 8ο Χαλανδρίου
  • 1ο Βριλησσίων
  • 2ο Βριλησσίων
  • 1ο Μελισσίων
  • 2ο Χολαργού
  • Α Αρσάκειο Ψυχικού
  • Φιλοθέης
  • Αμερικάνικο Κολεγίου Αγ. Παρασκευής
  • Β Αρσάκειο Ψυχικού

Στη Βιολογία η κάθε μαθητική ομάδα ετοίμασε και παρατήρησε στο Μικροσκόπιο τρία νωπά παρασκευάσματα: ξηρό χιτώνα κρεμμυδιού, επιδερμίδα μίσχου φύλλου βεγόνιας και επιδερμίδα βλαστού τηλέγραφου. Το τελευταίο παρασκεύασμα ζητήθηκε να απεικονισθεί στη μεγαλύτερη μεγέθυνση.

Στη Φυσική ζητήθηκε η κάθε μαθητική ομάδα να υπολογίσει πειραματικά τη μάζα ενός σώματος με δύο τρόπους:

• Μετρώντας τη περίοδο ταλάντωσης του σώματος όταν το κρεμάσουμε από ένα ελατήριο
  • Βαθμονομώντας το ίδιο ελατήριο και υπολογίζοντας μέσω της γραφικής παράστασης τη μάζα του σώματος
Στη Χημεία ζητήθηκε από την κάθε ομάδα να πραγματοποιήσει 7 χημικές αντιδράσεις τριών κατηγοριών:
  • Οξύ με μέταλλο
  • Ανθρακικό άλας με οξύ
  • Οξύ με βάση
Σε κάθε αντίδραση οι μαθητές κατέγραφαν τις παρατηρήσεις τους (σχηματισμό ιζήματος , έκλυση αερίου, αλλαγή χρώματος , μεταβολή θερμοκρασίας ..)

Απονομή 1ου Βραβείου στο Β' Αρσάκειο Ψυχικού

Αποτελέσματα 3ου Εργαστηριακού Διαγωνισμού Φυσικών Επιστημών του ΕΚΦΕ Χαλανδρίου
θέματα 3ου Εργαστηριακού Διαγωνισμού Φυσικών Επιστημών του ΕΚΦΕ Χαλανδρίου
Προκήρυξη 3ου Εργαστηριακού Διαγωνισμού Φυσικών Επιστημών του ΕΚΦΕ Χαλανδρίου